Paukščio gyvybę išsaugo paprastas lipdukas

DSC04136Kiekvieną pavasarį daugybė paukščių žūva atsitrenkę į lango stiklą ar blizgius namų fasadus. Nuo tokios baigties sparnuočius gali apsaugoti paprastos ir pigios priemonės.

Vakarų Europos ūkinių prekių parduotuvėse gausu plėšriųjų paukščių – vištvanagio, paukštvanagio, sakalo – siluetus primenančių lipdukų. Jais apklijuojami ne tik namų langai, bet ir pakelių tvoros, saugančios nuo triukšmo. Išvydus plėšrūno siluetą suveikia taikaus sparnuočio savisaugos instinktas – jis sulėtina skridimo greitį, pasuka į kitą pusę.

„Šie lipdukai – efektyviausia tokių paukščių, kaip kielės, varnėnai, strazdai, apsaugos priemonė. Bet Lietuvoje jie kažkodėl neparduodami“, – stebėjosi judėjimo „Už gamtą“ vienas steigėjų biologas Tomas Kovėra.

Į jo namo langus paukščiai taip pat yra ne kartą atsitrenkę. „Visai neseniai atsitrenkė varnėnas, perintis šalia augančiame medyje. Lange atsispindi medžiai ir dangus, ir paukščiui atrodo, jog jis gali ten praskristi. Deja, bet dažniausiai į stiklą jis trenkiasi su tokia jėga, kad iš karto žūva“, – pasakojo biologas.

Norėdamas apsaugoti paukščius nuo tokio likimo, T.Kovėra langus apklijavo paties pagamintais „vanagais“. Tiesiog juodais dažais ant popieriaus nusipiešė siluetą išskėstais sparnais, iškirpo ir priklijavo lipniąja juosta.

Jeigu langas nedidelis, pakanka ir vieno tokio lipduko. Jo ilgis turėtų būti apie 20–30 cm, didesniems langams – net ir pusės metro. Piešinį T.Kovėra patarė lipinti ne palei žemę, o kuriame nors viršutiniame lango kampe, kur atsispindi dangus. Klaidinga manyti, jog paukščiai neatsitrenkia į dulkėtus ar užuolaidomis užtrauktus langus. Žinoma, aplinkos vaizdas tokiu atveju atsispindi ne taip ryškiai, bet vis dėlto atsispindi.

Kodėl panašiais „vanagais“ Lietuvoje apklijuotas vos vienas kitas langas? „Daug ko mes dar nedarome. Skaudu, bet žmonės dažnai nežino net elementariausių dalykų“, – apgailestavo T.Kovėra.

diena.lt informacija

[easy_contact_forms fid=4]

Category: Spaudoje
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>